Konfitálás
Attól hogy kacifántos nevet visel, nem újkeletű ez az ételkészítési technológia. Már a késő középkorban is alkalmazták, leginkább tartósítás céljából. Ma már a korszerű hűtégépekkel felszerelt konyhákban nem a tartósítás az elsődleges szempont, ha egy ételt konfitálunk vagyis alacsony hőmérsékleten zsírral teljesen befedve hőkezelünk. A konfitált húsok nem száradnak ki, puhák, omlósak, szaftosak maradnak a 80-90°C-os zsírfürdőben. Ezzel az ételkészítési eljárással és a széles választékban rendelkezésre álló konfitáló gépek segítségével a kiszáradásra hajlamosabb húsok esetében is figyelemreméltó eredményeket érhetünk el.
A konfitáló gépek roppant nagy előnye, hogy az elkészült étel egy mozdulattal elkülöníthető a sütőzsíradéktól, valamint a leeresztő csap segítségével a pecsenyelé könnyedén eltávolítható a sütőzsír alól, hisz az a tárolásnál a hús romlását, avasodását idézheti elő.
Mindezek mellett a konfitálásnak van egy isteni finom “mellékterméke” is, ami nem más, mint a legfinomabb zsíroskenyér. Hajszálvékonyra vágott lilahagymával mindenkit falatozásra csábít.
A konfitálás
A konfitálás szintén alacsony hőmersékleten történő ételkészítési technológia.
A gasztronómia által egy ideig elfeledett, ma azonban újra trendi eljáráson alapszik és amúgy nagyszüleink idejében is oly népszerű eljárásra vezethető vissza. Mi talán leginkább a hagyományos disznóvágások alkalmával találkozhattunk ezzel a technológiával amikor is a húsokat teljesen befedték zsírral és alacsony hőmérsékleten hőkezelték. Az így elkészült ételek esetében már a tartósítás is megvalósul, hiszen az elkészült húst legyen az akár oldalas akár szelet hús vagy pecsenye a sütőzsíradék légmentesen lezárja, így biztosítva a hosszú eltarthatóságot.
Ehhez széles kínálatban találhatóak konfitáló gépek, ezek praktikuma abban rejlik, hogy az étel akár egy mozdulattal elkülöníthető a sütőzsíradéktól.